לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

עבירת סמים ראשונה – מה צפוי לך וכיצד תפעל

נחקרת במשטרה בגין עבירת סמים בפעם הראשונה ואתה אובד עצות. באילו עבירות בדיוק אתה עלול להיות מואשם? מהו העונש המקסימלי שעלול להיגזר כנגדך? ומהם סיכויי ההרשעה בפועל? על אלה ועוד במאמר הנוכחי.

עבירת סמים ראשונה – מה צפוי לך וכיצד תפעל

האיסור להחזיק סם מסוכן

החוק אוסר להחזיק או להשתמש בסמים מסוכנים אפילו לצריכה עצמית. משמעות הדבר היא כי לא רק מכירת סמים אסורה, אלא גם עישון באופן פרטי; אפילו 'שאכטה' אחת!

מה נחשב סמים מסוכנים? ובכן, לאו דווקא סמים שנתפסים בציבור כ'סמים קשים', כמו הרואין או LSD וכדומה. גם סמים 'קלים', כמו מריחואנה לסוגיה השונים, נחשבים סמים מסוכנים מכיוון שהוזכרו בחוק. החוק מונה רשימה ארוכה של סמים מסוכנים, כאשר רשימה זו מונה סוגים שונים של סמים. חלקם מיוצרים מצמח, חלקם מתרכובת כימית, חלקם מוכרים לציבור וחלקם לא.

אם נתפסת מעשן או אפילו מחזיק סם שהוזכר בחוק, הרי שעברת עבירה פלילית. משמעות הדבר כי מבחינה עקרונית אתה עשוי להישפט ולקבל עונש מאסר בפועל. עם זאת, לא מכניסים לכלא כל כך מהר אדם שעישן באופן חד פעמי [עיין בהמשך שפירטתי לגבי הסיכוי להיכנס לכלא].

החזקת סם לצריכה עצמית – חמורה הרבה פחות

החוק אוסר להחזיק או להשתמש בסמים בכל מצב וכל כמות. עם זאת, החזקת סמים לצריכה עצמית קלה בהרבה מהחזקה למטרות סחר והפצה. בעוד העונש המקסימלי על החזקה לצריכה עצמית הוא שלש שנים מאסר, העונש המקסימלי על החזקה למטרות מסחריות הוא עשרים שנות מאסר.

אי לכך, אם אתה נחקר בחשד לעבירת סמים ואתה סבור שיש בידי המשטרה ראיות לכך שהחזקת סמים, הקפד שלא להודות בכך שסחרת בהם או שהתכוונת לסחור בהם. זאת משום שגם אם המשטרה תצליח להוכיח שהחזקת סמים, כל עוד לא הודית בכך שסחרת בסמים עונשך יהיה קל בהרבה, ובמקרים רבים אפילו לא יוגש כנגדך כתב אישום.

הסיבה לכך נעוצה בסדרי העדיפויות של רשויות החוק. רשויות החוק אינן מחפשות לרדוף אדם פרטי שעישן באופן חד פעמי, אבל כן מחפשות להילחם בתופעת הסחר בסמים. משום כך, אדם שנתפס בפעם הראשונה מעשן סמים אינו צפוי ליחס מחמיר מהמשטרה ואף עשוי למצוא את עצמו משוחרר ללא כתב אישום כלל.

החזקת כמות סם גדולה? עליך להוכיח כי הוא נועד לשימוש עצמי בלבד

היות והחזקת סמים לצריכה עצמית קלה יותר, סביר בהחלט שכל סוחר סמים שנתפס בידי המשטרה יטען שהחזיק את הסמים אך ורק לצריכה עצמית. כיצד המחוקק מתמודד עם תופעה זו? האם על התביעה להוכיח מעבר לספק סביר כי הסוחר התכוון למכור את הסם?

התשובה היא שלילית. החוק קובע כי אדם המחזיק כמות סם גדולה [מעבר לכמות מסוימת שהוגדרה בחוק] נחשב באופן אוטומטי כאדם שהחזיק סמים למטרות מסחריות. משמעות הדבר היא כי נטל ההוכחה עובר עליו, ועליו להוכיח לבית המשפט כי לא החזיק את הסמים למטרות מסחריות. כך בעצם נלחם החוק בסוחרי סמים המתעסקים עם כמויות גדולות של סמים.

דא עקא: תחת חוק זה נכנס גם אדם פרטי שהחזיק כמות סם מעבר לכמות שהוגדרה בחוק. לאור זאת, אדם תמים שהחזיק סמים בכמות גדולה אך ללא שום כוונות מסחריות עלול להיות מואשם בכך שהחזיק סמים למטרות מסחריות. אל תווך זה בדיוק נכנס עורך הדין הפלילי. תפקידו של עורך הדין לשכנע את השופט בטוהר כוונותיו של החשוד ולפטור אותו מאשמת החזקת סמים למטרות מסחריות.

אל תתפשר על ייצוג משפטי מקצועי. פנה עכשיו וקבל הכוונה וייעוץ ראשוני ללא התחייבות – 077-9974772

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: רכב.האמור לעיל ובכל המאמרים באתר עבירות סמים אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי פרטני הבוחן את נסיבות העניין הספציפי. המסתמך על המידע עושה כן על אחריותו האישית בלבד.

פנייה לייעוץ אישי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: לב.
פרטי יצירת קשר:

ז'בוטינסקי 35 רמת גן, 52511.

מגדל התאומים 2, קומה 1

טלפון: 077-9974772


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772


מידע חשוב נוסף