Drugcrime-law_MainPic עבירות סמים
Drugcrime-law_MainPic עבירות סמים
פנייה לייעוץ אישי  עבירת החזקת סמים שלא לשימוש עצמי

  החזקת סמים למטרה מסחרית הינה עבירה פלילית חמורה במיוחד. מהו העונש על החזקת סמים למטרה מסחרית? על מי מוטל להוכיח את מטרת החזקת הסמים? ומה דינו של אדם שמכר לחברו כמות קטנה של סמים? על כך במאמר שלפניכם.

  עבירת החזקת סמים שלא לשימוש עצמי

  העונש על סחר בסמים – עד עשרים שנות מאסר

  החוק אוסר להחזיק סמים לשום מטרה, בין לצריכה עצמית ובין למטרות מסחריות. החזקת סמים, לכל מטרה, מהווה עבירה פלילית וגוררת עונש מאסר. עם זאת, החזקת סמים למטרת סחר חמורה בהרבה וגוררת עונש מאסר עד עשרים שנה.

  כך כותב החוק:

  "לא יחזיק אדם סם מסוכן ולא ישתמש בו, אלא במידה שהותר הדבר בפקודה זו או בתקנות לפיה, או ברשיון מאת המנהל" (סעיף 7(א), פקודת הסמים המסוכנים).

  "העובר על הוראות סעיף זה, דינו – מאסר עשרים שנים או קנס פי עשרים וחמישה מן הקנס האמור בסעיף 61(א)(4) לחוק העונשין, התשל"ז-1977, ואם החזיק בסם או השתמש בו לצריכתו העצמית בלבד, דינו – מאסר שלוש שנים או קנס כאמור בסעיף 61(א)(4) לחוק העונשין, התשל"ז-1977" (שם, סעיף 7(ג)).

   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

   החזקת כמות גדולה של סמים? תוכיח שלא התכוונת למכור אותם

   נשאלת השאלה: על מי מוטלת חובת הוכחה להוכיח את מטרת החזקת הסמים? על החשוד שהשתמש לצריכה עצמית בלבד או על התביעה [המשטרה או הפרקליטות] שהשתמש למטרות מסחריות?

   התשובה לכך: תלוי. אם אדם מחזיק כמות קטנה, על התביעה להוכיח כי החזיק זאת למטרות מסחריות, אולם אם אדם מחזיק כמות גדולה, נטל ההוכחה עובר אליו. כך כתוב בחוק:

   "מי שהחזיק סם מסוג המפורט בתוספת השניה בכמות העולה על הכמות המפורטת לצידו – חזקה שהחזיק בסם שלא לצורך צריכתו העצמית ועליו הראיה לסתור" (סעיף 31(3)).

   משמעות הדבר היא כי אדם שהחזיק כמות גדולה של סמים, ולא הצליח לשכנע את בית המשפט כי החזיק את כולם לצריכה עצמית בלבד, יורשע בעבירת החזקת סמים למטרות מסחריות.

   אלו סמים הוזכרו בתוספת השנייה? מה הן הכמויות? להלן טבלה המבוססת על התוספת השנייה לחוק:

   קנבוס [מריחואנה] 15 גרם

   שרף של קנבוס [חשיש] 15 גרם

   אופיום 2 גרם

   לס"ד [LSD] 3 יחידות כלשהן כפי שהן מופיעות בסחר

   קוקאין 0.3 גרם

   הרואין 0.3 גרם

   מתאמפטאמין 0.2 גרם נטו

   מורפין 0.3 גרם נטו

   הוגש נגדכם כתב אישום בגין החזקת סמים? האזינו לתוכנית שבה התארחתי בפודקאסט 'מה הקייס':

   מכרת סמים לחבר – מהו העונש שצפוי לך?

   כאמור לעיל, העונש הנקוב בחוק על עבירת החזקת סמים שלא לשימוש עצמי הוא גבוה מאד: עד עשרים שנות מאסר.

   האם זה אומר שעל כל מכירת סמים לחבר אתה תקבל את מלוא העונש? כמובן שלא. עונש מאסר עשרים שנה הוא העונש המקסימלי. עונש זה נועד בעיקר עבור ברוני סמים גדולים במיוחד, ונדירים הם המקרים בהם בית המשפט פוסק אותו במלואו.

   החזקת סמים

   יתירה מכך, במקרה של מכירת סם לחבר, בית המשפט עשוי להסתפק בעונש מאסר נמוך מאד ולפעמים אפילו במאסר על תנאי או בקנס כספי בלבד. בוודאי כאשר מדובר במכירה חד פעמית.

   גישתן של רשויות החוק – הן המשטרה והן בית המשפט – היא להחמיר מאד עם סוחרי ומשווקי סמים ולהקל עם המשתמש הפרטי.

   לאור גישה זו, אדם שמכר סמים לחברו אמנם אינו בגדר מחזיק סמים לשימוש עצמי, אך גם אינו בגדר סוחר סמים. משום כך, היחס המשפטי אליו יהיה יחס ממוצע בין סוחר לבין מעשן, והעונש שלו יהיה תלוי בסוג הסמים שמכר, בכמות הסמים שמכר ובמספר הפעמים שעשה זאת.

   החזקת סמים - שאלות נפוצות

   האם ניתן לקבל קנס על החזקת סמים לשימוש עצמי?

   כן. ביולי 2018 נכנס לתוקפו חוק חדש המאמץ מדיניות חדשה ולפיה, אדם שנתפס מחזיק קנאביס בפעם הראשונה והשנייה יקבל קנס ללא כל נקיטת הליכים פליליים. במקרה שאדם נתפס מחזיק בקנאביס בפעם השלישית, התיק יועבר למסלול של הסדר מותנה וישקלו סנקציות שונות כגון: שלילת רישיון נהיגה ובמקרה של עבירה רביעית ומעלה תשקול המשטרה הגשת כתב אישום.

   קבלתם קנס על החזקת סמים לצריכה עצמית מה באפשרותכם לעשות?

   לשלם את הקנס בתוך 60 ימים (למעשה ברגע התשלום הנכם נתפסים כמודים באשמה).
   להגיש בקשה לביטול הדו"ח בתוך 30 ימים.
   להגיש בקשה להישפט (במידה ונדחתה בקשתכם לביטול הדוח) תוך 14 ימים מקבלת ההחלטה.
   חשוב להדגיש שהבקשה להישפט צריכה להיות מוגשת במהלך 30 הימים מקבלת דרישת תשלום הדוח.

   החזקת סמים ברכב מתי ניתן לערוך חיפוש?

   נסעתם בכביש ונעצרתם על ידי שוטר אשר ביקש מכם בנימוס לצאת מהאוטו על מנת לערוך ברכבכם חיפוש? חשוב שתדעו, שוטר מוסמך לבצע חיפוש ברכב בשני מצבים:

   במידה ויש ברשותו צו שניתן מבית משפט
   במידה ויש לשוטר חשד סביר לביצוע עבירה

   בכל מקרה אחר בו השוטר אינו מציג נימוק סביר לדרישתו, זכותכם לסרב לחיפוש בנימוס.

   מדוע חשוב להיוועץ בעו"ד בעבירת החזקת סמים?

   במקרה בו מואשם אדם בהחזקת סמים, ייתכן ויוטל עליו עונש מאסר (וככל שמדובר בסחר, מאסר לתקופה שיכולה להגיע ל-20 שנים). לאור כך, חשוב מאוד לקבל ייעוץ משפטי על ידי עורך דין פלילי, המתמחה בעבירות סמים.

   *האמור בעמוד זה ובאתר עבירות סמים Drugcrime-Law בכלל אינו מחליף ייעוץ משפטי והבוחר להסתמך על האמור עושה זאת באחריותו האישית.

   לייעוץ ראשוני חייג 077-2315818 (זמינות 24 שעות)
   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

    מידע חשוב נוסף