עורך דין עבירות סמים
עורך דין עבירות סמים
פנייה לייעוץ אישיפרטי יצירת קשר:

ז’בוטינסקי 35 רמת גן, 52511.

מגדל התאומים 2, קומה 1

טלפון: 077-9974772

מידע חשוב נוסף

עבירת החזקת סמים שלא לשימוש עצמי

החזקת סמים למטרה מסחרית הינה עבירה פלילית חמורה במיוחד. מהו העונש על החזקת סמים למטרה מסחרית? על מי מוטל להוכיח את מטרת החזקת הסמים? ומה דינו של אדם שמכר לחברו כמות קטנה של סמים? על כך במאמר שלפניכם.

עבירת החזקת סמים שלא לשימוש עצמי

העונש על סחר בסמים – עד עשרים שנות מאסר

החוק אוסר להחזיק סמים לשום מטרה, בין לצריכה עצמית ובין למטרות מסחריות. החזקת סמים, לכל מטרה, מהווה עבירה פלילית וגוררת עונש מאסר. עם זאת, החזקת סמים למטרת סחר חמורה בהרבה וגוררת עונש מאסר עד עשרים שנה.

כך כותב החוק:

לא יחזיק אדם סם מסוכן ולא ישתמש בו, אלא במידה שהותר הדבר בפקודה זו או בתקנות לפיה, או ברשיון מאת המנהל” (סעיף 7(א), פקודת הסמים המסוכנים).

העובר על הוראות סעיף זה, דינו – מאסר עשרים שנים או קנס פי עשרים וחמישה מן הקנס האמור בסעיף 61(א)(4) לחוק העונשין, התשל”ז-1977, ואם החזיק בסם או השתמש בו לצריכתו העצמית בלבד, דינו – מאסר שלוש שנים או קנס כאמור בסעיף 61(א)(4) לחוק העונשין, התשל”ז-1977″ (שם, סעיף 7(ג)).

החזקת כמות גדולה של סמים? תוכיח שלא התכוונת למכור אותם

נשאלת השאלה: על מי מוטלת חובת הוכחה להוכיח את מטרת החזקת הסמים? על החשוד שהשתמש לצריכה עצמית בלבד או על התביעה [המשטרה או הפרקליטות] שהשתמש למטרות מסחריות?

התשובה לכך: תלוי. אם אדם מחזיק כמות קטנה, על התביעה להוכיח כי החזיק זאת למטרות מסחריות, אולם אם אדם מחזיק כמות גדולה, נטל ההוכחה עובר אליו. כך כתוב בחוק:

מי שהחזיק סם מסוג המפורט בתוספת השניה בכמות העולה על הכמות המפורטת לצידו – חזקה שהחזיק בסם שלא לצורך צריכתו העצמית ועליו הראיה לסתור” (סעיף 31(3)).

משמעות הדבר היא כי אדם שהחזיק כמות גדולה של סמים, ולא הצליח לשכנע את בית המשפט כי החזיק את כולם לצריכה עצמית בלבד, יורשע בעבירת החזקת סמים למטרות מסחריות.

אלו סמים הוזכרו בתוספת השנייה? מה הן הכמויות? להלן טבלה המבוססת על התוספת השנייה לחוק:

קנבוס [מריחואנה] 15 גרם

שרף של קנבוס [חשיש] 15 גרם

אופיום 2 גרם

לס”ד [LSD] 3 יחידות כלשהן כפי שהן מופיעות בסחר

קוקאין 0.3 גרם

הרואין 0.3 גרם

מתאמפטאמין 0.2 גרם נטו

מורפין 0.3 גרם נטו

הוגש נגדכם כתב אישום בגין החזקת סמים? האזינו לתוכנית שבה התארחתי בפודקאסט ‘מה הקייס’:

מכרת סמים לחבר – מהו העונש שצפוי לך?

כאמור לעיל, העונש הנקוב בחוק על עבירת החזקת סמים שלא לשימוש עצמי הוא גבוה מאד: עד עשרים שנות מאסר.האם זה אומר שעל כל מכירת סמים לחבר אתה תקבל את מלוא העונש? כמובן שלא. עונש מאסר עשרים שנה הוא העונש המקסימלי. עונש זה נועד בעיקר עבור ברוני סמים גדולים במיוחד, ונדירים הם המקרים בהם בית המשפט פוסק אותו במלואו.

יתירה מכך, במקרה של מכירת סם לחבר, בית המשפט עשוי להסתפק בעונש מאסר נמוך מאד ולפעמים אפילו במאסר על תנאי או בקנס כספי בלבד. בוודאי כאשר מדובר במכירה חד פעמית.

גישתן של רשויות החוק – הן המשטרה והן בית המשפט – היא להחמיר מאד עם סוחרי ומשווקי סמים ולהקל עם המשתמש הפרטי. לאור גישה זו, אדם שמכר סמים לחברו אמנם אינו בגדר מחזיק סמים לשימוש עצמי, אך גם אינו בגדר סוחר סמים. משום כך, היחס המשפטי אליו יהיה יחס ממוצע בין סוחר לבין מעשן, והעונש שלו יהיה תלוי בסוג הסמים שמכר, בכמות הסמים שמכר ובמספר הפעמים שעשה זאת.

*האמור בעמוד זה ובאתר עבירות סמים בכלל אינו מחליף ייעוץ משפטי והבוחר להסתמך על האמור עושה זאת באחריותו האישית.

לייעוץ ראשוני חייג 077-9974772 (זמינות 24 שעות)
פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

מידע חשוב נוסף