לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

סידרת סמים לחבר'ה במסיבה – מהו העונש הצפוי לך?

אם אתה הטיפוס ש'מארגן' סמים לחבר'ה, האיש שסומכים עליו 'שידליק' את המסיבה, כדאי לך לקרוא את המאמר הזה. מכירת סמים, בכל צורה שהיא, מהווה עבירה פלילית, ואתה עלול לשלם ביוקר על הפעילות שלך.

האיסור למכור, לספק או לתווך סמים

"לא ייצא אדם סם מסוכן, לא ייבא אותו, לא יקל על ייצואו או ייבואו, לא יסחר בו, לא יעשה בו שום עסקה אחרת ולא יספקנו בשום דרך בין בתמורה ובין שלא בתמורה, אלא אם הותר הדבר בפקודה זו או בתקנות לפיה או ברשיון מאת המנהל"(סעיף 13 לפקודת הסמים המסוכנים)

החוק אוסר למכור או לספק סמים אפילו מבלי לקבל תמורה. משום כך, אם סידרת סמים לחבר'ה, אפילו בלי לקבל מהם כסף, אתה עובר עבירה פלילית של סחר בסמים.

מה הדין לגבי תיווך? האם מותר לך לתווך בין דילר לבין הלקוח? התשובה היא שלילית:

"לא יתווך אדם – בין בתמורה ובין שלא בתמורה – בפעולה אסורה לפי סעיף 13"(סעיף 14, שם)

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד אמיר מורשתי


כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: דגל.

העונש המקסימלי על סחר בסמים: עשרים שנה מאסר

העובר על הוראות סימן זה, דינו – מאסר עשרים שנים או קנס פי עשרים וחמישה מהקנס האמור בסעיף 61(א)(4) לחוק העונשין, התשל"ז-1977.

מכל האמור עד כאן עולה כי אדם המוכר, מתווך או מספק לחבר'ה סמים, אפילו שלא בתמורה, עובר עבירה פלילית אשר עונשה הוא עשרים שנה מאסר או קנס בגובה מיליוני שקלים.

האם זה אומר שאדם כזה ייכנס בפועל לכלא לעשרים שנה? האם דינו של צעיר הולל זהה לדינו של ברון סמים המייבא כמויות אדירות של סמים מחו"ל?

התשובה היא כמובן שלילית. העונש הקבוע בחוק הוא עונש המקסימום, אך לא עונש המינימום. החוק אמנם לא מבדיל בין סחר בכמות גדולה לבין סחר בכמות קטנה, אך בית המשפט כן מבדיל בין ברוני סמים לבין אדם שמכר בצורה חובבנית. ככל שמדובר בכמות גדולה יותר של סמים ובפעילות מאורגנת יותר, כך בית המשפט מחמיר יותר, וככל שמדובר בפעילות אקראית וחובבנית יותר, כך בית המשפט מקל יותר.

החזקה ושימוש בסמים לצריכה עצמית

מלבד איסור מכר וסחר בסמים, החוק אוסר גם להחזיק ולהשתמש בסמים:

"לא יחזיק אדם סם מסוכן ולא ישתמש בו, אלא במידה שהותר הדבר בפקודה זו או בתקנות לפיה, או ברשיון מאת המנהל" (סעיף 7, שם)

העונש על החזקה ושימוש בסמים שלא לצריכה עצמית זהה לעונש על סחר: עשרים שנה מאסר או קנס בגובה מיליוני שקלים.

עם זאת, כאשר מדובר בהחזקה או בשימוש לצריכה עצמית, העונש יורד בצורה דרסטית. עונשו המקסימלי של המחזיק או המשתמש בסמים לצריכה עצמית הוא שלש שנים מאסר או קנס בגובה אלפי שקלים בלבד.

יתירה מכך: סיכוי גבוה שלא יוגש כתב אישום כנגד אדם שנתפס בפעם הראשונה מחזיק או משתמש בסמים לצריכה עצמית. על פי הנחיית הפרקליטות, ניתן להקל עם אדם שנתפס בפעם הראשונה משתמש בסמים לצריכה עצמית ולסגור את התיק שלו, תוך ציון ההערה הבאה ברישומו הפלילי: "נסגר באזהרה מחוסר עניין לציבור למיצוי הדין, כיוון שהמדובר בתפיסת סם ראשונה לשימוש עצמי".

משום כך, אם אתה הבחור שמספק סמים לחבר'ה, כדאי לך לזכור שהעונש הצפוי לך חמור בהרבה מהעונש של החברים שמעשנים אתך. בעוד המעשנים עוברים על עבירת שימוש בסמים לצריכה עצמית בלבד ועשויים לצאת בלא כתב אישום כלל, אתה עובר על עבירת סחר בסמים ומצפה לך יחס חמור בהרבה. אולי אתם מבלים ביחד, אבל היחס שתקבלו מבית המשפט יהיה שונה לגמרי.

עו"ד אמיר מורשתי – סנגור פלילי, בעל ניסיון רב בייצוג נחקרים, חשודים ונאשמים בפלילים, בין היתר: עבירות סמים,  אלימות, עבירות צווארון לבן, עבירות מס, מרמה, הונאה ועוד.

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד אמיר מורשתיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: בית.האמור לעיל ובכל המאמרים באתר עבירות סמים אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי פרטני הבוחן את נסיבות העניין הספציפי. המסתמך על המידע עושה כן על אחריותו האישית בלבד.