לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

נתפסת מעשן סמים בצבא? שים לב מה העונש שאתה עלול לקבל

חייל נתפס מעשן חשיש בגינה ליד ביתו. בית הדין הצבאי גזר עליו 14 ימי מחבוש בפועל, אך נמנע מלהוריד אותו בדרגה.

*מעדיף לקבל מענה מקוון? שאל אותנו בפורום דיני צבא

במאמר זה אסקור פסק דין שניתן בבית הדין הצבאי במחוז מרכז [מרכז (מחוזי) 84/13]. פסק דין זה נסוב אודות מקרה שאירע בשנת 2012, כאשר חייל בשירות סדיר נתפס מעשן סמים מסוג חשיש [המופק מצמח הקנביס האסור על פי חוק] בגינה ליד ביתו בהרצליה.

על פי עדות השוטרים, הנאשם "הלך בצורה מהירה תוך כדי מבטים והיד שלו היתה באגרוף, העיניים שלו היו אדומות". התנהגות זו עוררה את חשדם הסביר, והם פנו אל החייל, הציגו את עצמם כשוטרים וביקשו ממנו לערוך עליו חיפוש. לדבריהם, הם הודיעו לחייל כי הוא רשאי לסרב לחיפוש, אך הוא הסכים לביצוע החיפוש. במסגרת החיפוש נמצאו סמים בכיסו של החייל.

במהלך החקירה, החייל הודה בפני החוקרים כי עישן את הסמים, אך בבית הדין הוא החליט לשמור על זכות השתיקה.

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד אמיר מורשתי


כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: כוכב.

בדיקת הסמים – לא נמצאו עקבות סם

במסגרת החקירה, לקחה המשטרה דגימת שתן מן החשוד כדי לבדוק האם נשארו שרידי סם בגופו. הבדיקה יצאה נקייה.

למרות זאת, מומחה שהעיד בבית הדין קבע כי לעתים אחרי 24 שעות מנטילת הסם לא נשארים סימנים ממנו בגוף. אשר על כן, היעדרות הסם אינה מוכיחה כי החשוד לא עישן סמים.

משכך, החליט בית הדין לבסס את הראיות על עדותם של השוטרים ועל הודאתו של הנאשם בחקירה, ולהתעלם מכך שבדיקת הסמים יצאה נקייה.

בית הדין: שתיקתו של הנאשם במשפט מחשידה

כאמור, במהלך החקירה החייל הודה בפני החוקרים כי עישן את הסמים, אך בבית הדין הוא החליט לשתוק. עורך דינו ביקש מבית הדין לראות את מרשו ככופר בהאשמות ולפסול את הודאתו בפני החוקרים מחמת שהושגה באמצעים פסולים.

בית הדין לא קיבל את טענתו של עורך הדין, וקבע כי הודאתו של הנאשם בחדרי החקירות לא הוצאה באמצעים פסולים, ועל כן היא תקפה. זאת ועוד, בית הדין ציין כי שתיקתו של הנאשם בבית הדין מחשידה, ועל כן היא מהווה ראייה מסייעת להרשעתו.

גזר הדין: 14 יום מחבוש, ללא הורדה בדרגה

סופו של דבר: בית הדין הרשיע את החייל בעבירת שימוש בסמים וגזר עליו עונש מאסר בפועל 14 יום מחבוש. בנוסף, הוא גזר עליו עונש מאסר של 60 ימי מחבוש על תנאי למשך שנתיים – אם יעבור שוב עבירת סמים, ו-30 ימי מחבוש על תנאי למשך שנתיים – אם יעבור עבירה צבאית אחרת.

עם זאת, בית הדין החליט שלא להוריד את דרגתו של החייל. ככלל, כתב השופט בפסק הדין, יש להוריד את דרגתו של חייל שהורשע בעבירת סמים, אולם במקרה דנן אין להוריד את דרגתו של החייל משתי סיבות: ראשית, קידום דרגתו של החייל התעכב פעמיים, ועל כן יש לראות אי הקידום כהורדת דרגה. שנית, יש להתחשב בעובדה שמדובר בחייל לוחם שהוכשר כמפקד כיתה והביע את רצונו להמשיך לתרום במסגרת השירות הצבאי, ובעובדה שחלף זמן רב מביצוע העבירה.

סמים בצבא – עבירה חמורה ביותר

מפסק דין זה ניתן ללמוד על היחס המחמיר של רשויות החוק לעבירות סמים בצבא. בשונה מעבירת שימוש בסמים באזרחות, שזוכה ליחס מקל, כאשר מדובר בחייל – הסיפור שונה לגמרי.

במקרה דנן, מדובר בחייל חיובי, לוחם, שתרם מזמנו ומכוחו לצה"ל, ולמרות זאת – בגלל פעם אחת שהוא עישן חשיש, הוא נידון למאסר בפועל.

*מעדיף לקבל מענה מקוון? שאל אותנו בפורום דיני צבא

עו"ד אמיר מורשתי – סנגור פלילי, בעל ניסיון רב בייצוג נחקרים, חשודים ונאשמים בפלילים, בין היתר: עבירות סמים,  אלימות, עבירות צווארון לבן, עבירות מס, מרמה, הונאה ועוד.

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד אמיר מורשתיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: משאית.האמור לעיל ובכל המאמרים באתר עבירות סמים אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי פרטני הבוחן את נסיבות העניין הספציפי. המסתמך על המידע עושה כן על אחריותו האישית בלבד.