לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

האם ניתן לחייב אותך בבדיקת שתן כדי לבדוק שרידי סם?

שוטר עוצר אותך ודורש ממך לבצע בדיקת שתן בכדי לבדוק אם עישנת סמים. האם זה חוקי? האם אתה יכול לסרב? ומהי המשמעות המשפטית של הסירוב שלך? מדריך לזכויות הנהג.

עבירות סמים

שוטר יכול לחייב אדם לתת דגימת רוק

בעבר, הבדיקה לגילוי סמים הייתה או בדיקת שתן או בדיקת דם. כיוון שמדובר בבדיקות פולשניות, שוטר לא היה יכול לחייב נהג לבצע בדיקת סמים, אם לא היה לו חשד סביר שהנהג מסומם. מבחינה מעשית, זה אומר ששוטר היה חייב לראות סימנים ברורים לכך שהנהג מסומם בכדי לבצע בדיקת סמים, והוא לא היה יכול לערוך בדיקות פתע לנהגים.

[יצוין כי אמנם הסירוב עצמו היה נחשב עבירה, אך עבירה זו הייתה פחותה בחומרתה מעבירת נהיגה תחת השפעת סמים. משום כך, נהגים העדיפו להיענש על עבירת הסירוב לשוטר, מאשר להיענש על עבירת נהיגה תחת השפעת סמים].

כיום, בעקבות כניסת בדיקת הרוק לשימוש סדיר, תוקן החוק. החוק המתוקן מסמיך שוטר לדרוש מנהג לבצע בדיקת רוק – אפילו אם אין לו חשד בנהג. תיקון זה מאפשר לשוטרים לערוך בדיקות פתע גם לנהגים שאינם חשודים בתור מסוממים, ובכך מגביר את אכיפת החוק על ידי המשטרה.

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד אמיר מורשתי


כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: גביע.

בדיקת שתן ובדיקת דם – רק כאשר יש לשוטר חשד סביר כנגד הנהג

עם זאת, גם לאחר התיקון לחוק, לא ניתן לבצע בדיקת שתן או בדיקת דם בלא חשד סביר. בדיקות אלה נועדו רק עבור מקרים בהם השוטר מזהה סימנים ברורים הגורמים לו לחשוד שהנהג מסומם.

מבחינה מעשית זה אומר שכמעט תמיד בדיקת רוק תהיה הבדיקה הראשונית של השוטר. בדיקה הרוק תתבצע אפילו בלא חשד, למשל במסגרת בדק פתע בכבישים. רק לאחר שנמצאו רמזים להימצאות סמים בבדיקת הרוק ועל ידי כך מתעורר החשד הסביר אצל השוטר, רשאי השוטר לדרוש מהנהג לבצע גם בדיקת שתן או בדיקת דם.

ניתן לסרב לבדיקה, אבל הסירוב מעמיד את המסרב בחזקת מסומם

חשוב להבהיר כי כאשר אנו אומרים ששוטר רשאי 'לדרוש' מנהג לבצע בדיקת סמים, אין משמעות הדבר ששוטר יכול לאלץ אזרח באופן פיזי להיבדק. לשוטר אין סמכות לאיים על הנהג באלימות, ובוודאי שלא לפתוח את פיו וליטול בכוח דגימת רוק. שוטר רשאי רק להודיע לנהג כי על פי החוק הוא מחויב לבצע בדיקת סמים וכי אם הוא יסרב לכך הוא ייחשב למסומם. משמעות ה'דרישה', אפוא, אינה פיזית אלא משפטית.

במילים אחרות: אמנם לא ניתן להכריח את הנהג לבצע את הבדיקה, אך לא כדאי לאף נהג לסרב לבדיקת סמים. זאת משום שתוצאות הסירוב עלולות להיות חמורות יותר מתוצאות הבדיקה. בעוד בדיקת הסמים עשויה להעלות ממצאים שאינם מוחלטים, ואולי בשל כך לזכות את החשוד מחמת הספק, סירוב להיבדק קובע באופן חד משמעי ובלתי ניתן לערעור כי הנהג מסומם.

האם כל שריד של סם שנמצא בדם גורר הרשעה?

לא מעט סמים ניתנים לגילוי בדם, בשתן או ברוק עד חודש וחצי לאחר השימוש בהם. האם זה אומר שכל שריד שנמצא בדם גורר הרשעה של הנבדק, אפילו אם נמצאו רק שרידים מזעריים בלבד? התשובה היא שלילית. במידה ונמצאו שרידים מזעריים שאינם מלמדים על כך שהנהג נהג תחת השפעת סמים, לא ניתן להרשיע את הנהג.

ההכרעה מתבצעת, אפוא, לפי כמות הסמים שנמצאה. ככל שנמצאו שרידים רבים יותר של סם ברוק, בדם או בשתן, כך גובר הסיכוי שהחשוד נהג תחת השפעת הסמים, וככל שנמצאו שרידים מועטים יותר, כך גובר הסיכוי שהחשוד לא נהג תחת השפעת הסמים. בית המשפט בודק את הנתונים ומעריך את הסיכוי שהנהג היה תחת השפעת הסמים בזמן הנהיגה, ועל פי זה מחליט כיצד להכריע את דינו של החשוד/הנאשם.

עו"ד אמיר מורשתי – סנגור פלילי, בעל ניסיון רב בייצוג נחקרים, חשודים ונאשמים בפלילים, בין היתר: עבירות סמים,  אלימות, עבירות צווארון לבן, עבירות מס, מרמה, הונאה ועוד.

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד אמיר מורשתיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: כוכב.האמור לעיל ובכל המאמרים באתר עבירות סמים אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי פרטני הבוחן את נסיבות העניין הספציפי. המסתמך על המידע עושה כן על אחריותו האישית בלבד.