לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

האם מותר לסרב לבדיקת רוק של סמים?

שוטר עוצר אותך בכביש ומבקש ממך לבצע בדיקת רוק של סמים. האם הוא מוסמך לכך? האם אתה רשאי לסרב? ומה לגבי בדיקת דם או בדיקת שתן? על כך במאמר שלפניכם.

ככלל: אסור לשוטר לבצע חיפוש או בדיקה ללא חשד סביר

שוטר רשאי לבצע בדיקה או חיפוש בשני מקרים בלבד: כאשר יש לו צו משופט, או כאשר יש לו חשד סביר לביצוע עוון או פשע.

מהו עוון ופשע? עוון הוא כל עבירה פלילית אשר עונשה הוא מעל שלושה חודשים ועד שלש שנים, ופשע הוא כל עבירה פלילית אשר עונשה הוא מעל שלש שנים.

עבירות סמים מתחלקות לשני סוגים: הסוג הראשון הוא עבירות גידול, מכירה, שימוש והחזקה לצרכים מסחריים, והסוג השני הוא עבירות החזקה ושימוש לצריכה עצמית. העונש על העבירות מהסוג הראשון הוא עשרים שנה מאסר [פשע], והעונש על העבירות מהסוג השני הוא שלש שנים מאסר [עוון].

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד אמיר מורשתי


כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: משאית.

היות ועבירות סמים הן או עוון או פשע, שוטר מוסמך לבצע חיפוש על מנת לעצור את מבצע עבירת הסמים או את הסמים עצמם – אם יש לו חשד סביר לביצוע העבירה. אולם אסור לו לבצע בדיקה או חיפוש אם אין לו חשד סביר שהתבצעה עבירת סמים.

משום כך, אסור לשוטר לבצע חיפוש ברכבו או בבגדיו של נהג אקראי. נהג המתבקש על ידי שוטר להוציא את תכולת כיסיו או את תכולת רכבו, מבלי שעורר חשד כלשהו, רשאי לסרב לחיפוש. חיפוש כזה אינו חוקי.

בדיקת רוק – גם לנהג שאינו חשוד

עם זאת, כאשר מדובר בבדיקת רוק לנהגים – הדין שונה. בדיקת רוק לנהגים היא בדיקה ייחודית אשר ניתנת לביצוע גם במקרה בו אין חשד סביר כנגד הנהג. החוק מסמיך שוטר לעצור רכבים באופן אקראי ולערוך בדיקות פתע לנהגים באמצעות בדיקת רוק. בכך החוק מאפשר למשטרה לאכוף ביעילות את האיסור לנהוג תחת השפעת סמים.

מדוע החוק מאפשר פגיעה בפרטיותו של אדם ללא חשד סביר? התשובה לכך נעוצה בשני נימוקים המשלימים זה את זה. ראשית, ישנו אינטרס ציבורי חשוב למנוע נפגעים בתאונות דרכים. שנית, בדיקת רוק היא בדיקה מהירה ונקייה אשר איננה פולשנית במיוחד. שילוב של שני הנימוקים יחדיו מכריע את הכף לטובת בדיקת הרוק, וקובע שהאינטרס הציבורי למנוע נהיגה תחת השפעת סמים גובר על הפגיעה המועטה בפרטיותו של הנהג.

לא משתלם לסרב לבדיקת רוק

כאשר אנו אומרים ששוטר מוסמך לדרוש מנהג לבצע בדיקת רוק, אין פירושו של דבר כי השוטר רשאי לבצע את הבדיקה באמצעות הפעלת כוח פיזי. שוטר אינו מוסמך בשום אופן לאלץ את הנהג באמצעים פיזיים לבצע בדיקת רוק.

ביצוע בדיקה גופנית שונה באופן מהותי מחיפוש ברכבו או בביתו של אדם. בעוד שוטר רשאי במקרים מסוימים להפעיל כוח סביר לשם חיפוש בבגדיו או בביתו של אדם, שוטר אינו רשאי בשום אופן להפעיל כוח סביר לשם בדיקה גופנית.

בדיקת רוק אולי איננה בדיקה פולשנית במיוחד, אבל היא עדיין מהווה פלישה לגופו של אדם ואין לשוטר שום סמכות לבצע אותה.

אם כן, במה מתבטאת יכולתו של השוטר 'לדרוש' בדיקת רוק? התשובה לכך נעוצה בתוצאות של הסירוב. החוק קובע כי אדם המסרב לבדיקת רוק יוחזק באופן אוטומטי כאדם שנהג תחת השפעת סמים. משמעות הדבר היא כי לאחר סירובו של הנהג כבר אין לשוטר צורך לבצע את הבדיקה: עצם הסירוב קובע כי הנהג נהג תחת השפעת סמים.

במילים אחרות: ממש לא משתלם לנהג לסרב לבדיקת רוק. עדיף לו לבצע את הבדיקה ומאוחר יותר לטעון לחפותו בבית המשפט, מאשר לסרב לבדיקה ולהיות מוחזק באופן אוטומטי כמי שנהג תחת השפעת סמים.

עו"ד אמיר מורשתי – סנגור פלילי, בעל ניסיון רב בייצוג נחקרים, חשודים ונאשמים בפלילים, בין היתר: עבירות סמים,  אלימות, עבירות צווארון לבן, עבירות מס, מרמה, הונאה ועוד.

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד אמיר מורשתיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: בית.האמור לעיל ובכל המאמרים באתר עבירות סמים אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי פרטני הבוחן את נסיבות העניין הספציפי. המסתמך על המידע עושה כן על אחריותו האישית בלבד.